اگر توانائی مالی برای گرفتن وکیل ندارید…

اگر توانائی مالی برای گرفتن وکیل ندارید…

اصول و قواعد کاربردی وکالت معاضدتی

 

یکی از بخشهای کانون وکلای دادگستری و مرکز امور وکلاء و مشاوران حقوقی قوه قضائیه هر مرکز  ، شعبه معاضدت قضائی است که وظیفه آن کمک به افرادی است که در دعاوی خود متقاضی و محتاج دخالت وکیل بوده اما توانائی و قدرت مالی برای این کار ندارند.

گردش کار

 •  متقاضی به شعبه معاضدت در محل کانون وکلاء مراجعه و با ارائه مدارک و مستندات خود تقاضای وکیل معاضدتی می نماید.
 •  شعبه معاضدت با ملاحظه مدارک و دلائلی تقدیمی ، موضوع دعوی را بررسی و نسبت به موارد ذیل اتخاذ تصمیم می نماید:

 احراز اینکه متقاضی در دعوای خود ذینفع و ذیحق باشد.

اولاً : سمت متقاضی که به موجب آن طرح دعوی و تقاضای وکیل نموده باید محرز باشد. بعنوان اصیل ، وکیل ، ولی ، قیم.

ثانیاً: از طرح دعوی منتفع و بهره ای به وی برسد.

  مکان دفاع و شانس پیروزی در طرح و اقامه دعوی وجود داشته باشد.

لذا چنانچه در بررسی دلائل و مستندات متقاضی مشخص شد ، دعوی برد حقوقی نداشته و یا مدارک برای اثبات ادعای متقاضی کافی نیست ، شعبه معاضدت با ارائه مشاوره لازم ، با ارجاع موضوع به وکیل معاضدتی مخالفت می کند.

 •  پس از احراز موارد فوق نوبت به بررسی وضعیت مالی متقاضی از نظر استطاعت لازم برای گرفتن وکیل در موضوع دعوی مورد نظر می رسد. برای این موضوع روشهای مختلفی در شعب معاضدت کانون هر مرکز وجود دارد. که از آن جمله می توان به بررسی وضعیت شغلی ، حقوق یا درآمد ماهیانه متقاضی با ملاحظه اسناد مالی مانند پرینت حساب بانکی – فیش حقوقی و … اشاره کرد. همچنین در صورتی که متقاضی با ارائه معرفی نامه عضو و یا تحت پوشش یکی از نهادها و مؤسسات خیریه و مشابه آن مانند سازمان بهزیستی ، کمیته امداد ، خیریه امام زمان ، و… باشد. گواهی مربوط به عنوان مدرک مؤید و مثبت عدم بضاعت مالی وی پذیرفته می شود.در موارد دیگر نیز متقاضی به کلانتری محل اقامت خود معرفی شده تا با انجام تحقیقات لازم، وضعیت مالی وی جهت گرفتن وکیل از سوی مرجع مورد نظر استعلام و اعلان شود.
 •  پس از انجام و سیر مراحل فوق و در صورت تأئید عدم ملائت مالی ، متقاضی با معرفی شعبه معاضدت به یکی از وکلای حوزه قضائی مربوط معرفی می شود.

اصول و قواعد حاکم بر رفتار موکل و وکیل معاضدتی

 •  وکیل معاضدتی حق دریافت هیچ وجهی تحت عناوین حق المشاوره ، حق الوکاله و غیره را به استثنای هزینه تمبر دادرسی از موکل خویش ندارد.
 •  وکیل معاضدتی نمی تواند از موکل معاضدتی خود سند یا مدرکی بابت تضمین یا پشتوانه پرداخت حق الوکاله مطالبه کند. همچنین مجاز نیست قبول وکالت را منوط به سپردن تضمین مزبور نماید.
 •  وکالت معاضدتی یک تکلیف قانونی است . بنابر این وکیل معاضدتی

اولاً: متعهد به قبول وکالت در موضوع تعیین شده از طرف شعبه معاضدت بوده ،

ثانیاً حق استعفا در پرونده یا تبدیل وکالت معاضدتی را به تعیینی نداشته ،

ثالثاً: امتناع از قبول وکالت یا تغییر موضوع خواسته یا تأخیر در انجام امر، فاقد وجاهت حرفه ای و قانونی می باشد. در موارد معاذیر قانونی برای وکالت معاضدتی یا صلاحدید وکیل به تغییر خواسته یا نحوه طرح دعوی ، موضوع می بایست به اطلاع شعبه معاضدت رسیده و با نظر موافق ایشان انجام شود.

 

 • پس از قبول وکالت و تنظیم و امضای قرارداد وکالت و وکالتنامه ، وکیل معاضدتی گزارش انجام امر را به ضمیمه نسخه ای از قرارداد به شعبه معاضدت محل تقدیم می نماید.
 •  وکالت معاضدتی به معنای وکالت تبرعی و رایگان نیست . بلکه بدان جهت با وکالت تعیینی متفاوت است که در ابتدای کار، هیج وجهی تحت عنوان حق الوکاله از موکل دریافت نمی شود. النهایه پس از پایان کار چنانچه موکل با دخالت وکیل معاضدتی در دعوای اقامه شده پیروز و حاکم گردید ، طبق قرارداد متعهد است حق الوکاله وکیل را بر اساس تعرفه حق الوکاله بپردازد.این تعهد در مواردی که موضوع دعوی مالی است ، علاوه بر شرط صدور حکم به نفع موکل ، موکول و منوط به وصول محکوم به نیز می باشد.یعنی مثلاً در دعوای مطالبه مهریه چنانچه با وجود صدور حکم به نفع موکله به دلائلی مانند نداشتن مال یا عدم دسترسی به آن ، موکل به محکوم به نرسد، متعهد به پرداخت حق الوکاله نیست.البته  همواره در این موضوع از جنبه اثبات وصول یا عدم وصول محکوم به اگر و اماها و یا اختلافاتی بروز می نماید که نهایتاً نظرشعبه معاضدت صائب و حاکم می باشد.
 •  وکیل معاضدتی بر اساس قانون متعهد است از حق الوکاله دریافتی یک پنجم یا خمس آن را به عنوان سهم کانون به حساب مربوط واریز و رسید آنرا به همراه گزارش کار،رونوشتی ازحکم یا احکام صادره به شعبه معاضدت تقدیم دارد.
 • وکیل، خواه معاضدتی یا تعیینی ، متعهد به حسن معاشرت ، گشاده روئی ، حس خیرخواهی و انسان دوستی است. موکل نیز می بایست در برخورد با وکیل بالأخص معاضدتی ؛ مراتب احترام ، ادب ، قدرشناسی و حسن رفتار را رعایت نماید.

نوشته رضا مقصودی

فرید خدائی فر
vakil@vakil.net
۷ دیدگاه
 • یحیی شاهسوند فرزند حیدر
  ارسال شده در ۲۳ مهر ، ۱۳۹۷ / ساعت : 16:49 / پاسخ

  بنام خدا
  با سلام و احترام اینجانب یحیی شاهسوند فرزند حیدر که در اثر تادیب دخترم و فوت ایشان محکوم به ۹ سال و پرداخت دیه شدم دارای ۶۲ سال سن هستم والان مدت ۱۷ سال در زندان مرکزی اهواز هستم چرا که توان مالی و تمکن مال ندارم که بتوانم وکیل بگیرم و یا دیه را پرداخت نمایم زیرا بعد از گذشت ۱۷ سال در زندان نه درامدی دارم و نه دارایی دارم که بتونم بفرشم در واقع اصلا توان پرداخت ندارم حال عاجزانه و ملتمسانه استدعا دارم جهت رضای خدا و صالحاتی برای شما باشد این حقیر را به هر نحوی که شما صلاح بدانید ازاد کنید.
  من از دوستم و هم سلولیم اقای ناصر عیاده خواستم هر وقت به مرخصی رفت برایم نامه بنویسد .

 • فریبا
  ارسال شده در ۱۹ بهمن ، ۱۳۹۷ / ساعت : 16:49 / پاسخ

  سلام. خسته نباشیدآقای فرید خدای فر مایه مشکلی داریم مشکل مایه ملکی ازپدرمون که وکالت میده به یه نفرکه اون بفروشه تاموقعی که پدرم درقید حیاط بود این کارونکرد وقتی پدرم فوت کردبعدازسه چهارسال به یکی پیام داده بودکه خانواده این مالک بیان به من امضا بزن که سند به نام من بشه بعدده میلیون بهشون میدم ماهم خانواده هشت نفری هستیم اصلاً قبول نکردیم چون ملک حق ماست یه وکیل گرفتیم طرف وکیل باپول خرید وکیله دیگه همگاری نکرد حتی رای دادگاه به نفع ماشد ولی پرونده ماروناپدید کردن اصلا سند ملک تومحضر به اسم پدرمنه واقعیت ماهیچی نداریم هزینه نداریم وکیل بگیریم بخوایم خرج کنیم اون طرف سرسخت ترازما هست. خرج میکنه که ملک به ماپس نده ماحریف اون نمیشم اگرمیشه منو راهنمای کنید اگر بتونیم وکیل خوب بگیریم ملکمون بگیریم ده درصدش به وکیل میدیم اگرمیشه. ……

 • شمیم
  ارسال شده در ۱۶ اسفند ، ۱۳۹۷ / ساعت : 16:49 / پاسخ

  سلام ازسال ۹۱که عقدکردم همسرم ول کرده رفته وهیچ نشانی ازایشان ندارم وضعیت مالی بدی دارم چون بیکارم چگونه میتوانم درخواست وکیل رایگان بدهم ممنون

 • سیده حدیثه
  ارسال شده در ۸ تیر ، ۱۳۹۸ / ساعت : 16:49 / پاسخ

  سلام علیکم بنده وکیل داشتم بهش مبلغ ۳ میلیون دادم اما کارهایم رابه پایان نرسانده می خواهم تقاضای ن فقه اجرت المثل طلاق بدهم نمی دانم چه کنم راهنمایی کنید

 • کبری طالبی
  ارسال شده در ۲۸ بهمن ، ۱۳۹۹ / ساعت : 16:49 / پاسخ

  سلام زنی ۴۰ساله هستم با شوهرم اختلاف چندین ساله دارم دودختر ۱۷و۷ساله دارم بیست سال مثل یک زندانی زندگی کردم در ااثر تصادف وسهل انگاری شوهرم مادرم فوت کرد حتی یک بخشش کوچیک هم نه از خانواده ونه از من کرد خرجی نمیده خلاصه نزدیک ده سال نه لباس نه چادر دریغ از یک انگشتر نمیدانم فقط کجا خرج میکنه برا بچها قسطی چیزی میخرم سرم غر میزنه تحملم تمو م شده حتی مریض میشم نه دکتری نه چیری بد اخلاقه سر دعوا با دخترم زد دندونشو شکست دیگه چی بگم با خانواده ام قطع رابطه کرده دختر بزرگم ۶شالش بود خواستم طلاق بگیرم ولی تعهد محضری داد در ضمن رابطه نامشروعم داره چندبار گیر افتاده ولی با التماسهای من ولش کردن زندگیمو سوزنده درضمن من حق طلاقم ازش گرفتم

 • جعفر صبوحی
  ارسال شده در ۱۰ خرداد ، ۱۴۰۰ / ساعت : 16:49 / پاسخ

  با سلام و احترام
  اینجانب جعفر صبوحی چوب اعتماد به دوست ۸ ساله رو میخوام.
  تقریبا ۱۰ ماه پیش دوستم به حساب من نزدیک ۷میلیارد از طرف شرکت واریز کرد و دو ساعت بعدش بنده اون مبلغ رو با فرم ساتنا به حساب شخصی دوستم واریز کردم اما چند روز بعد کنجکاو شدم و شماره تماس شرکت رو پیدا کردم و از امور مالی شرکت جویا شدم ببینم حسابشان رو داده یا نه که متاسفانه فرمودن نداده سه چهار ماه بعدش برام احضاریه دادگاه اومد دیدم شرکت برام منو و دوستم شکایت کرده و بنده متهم ردیف دوم شدم بعد کارشناسی و غیره ، ۸ خرداد هم یه احضاریه اومد و بنده حقیر محکوم به پرداخت ۹میلیون تومان هزینه کارشناسی شده ام و تا ۱۴خرداد باید به حساب دادگاه واریز و تا یک هفته فرصت دارم با فیش واریز در دادگاه حضور داشته باشم که متاسفانه توان پرداخت هزینه کارشناسی رو ندارم از حضور مسئولین محترم خواهشمندم کمکم کنید بنده توان هزینه اومدن به تهران رو ندارم چه برسه هزینه کارشناسی .

 • جعفر صبوحی
  ارسال شده در ۱۰ خرداد ، ۱۴۰۰ / ساعت : 16:49 / پاسخ

  سلامی دوباره به مسئولین و وکلای زحمت کش
  اینجانب از اداره معاضدت کانون وکلا استدعا میکنم برام وکیل معرفی کنن بتونم بی گناهیمو ثابت کنم پدرم فوت شده یک برادر معلول جسمی ذهنی دارم با یه مادر پیر و مریض دیابت خودم متاهل هستم و یه پسر و یه دختر دارم و اجاره نشین و بیکار بدون بیمه و درآمد، به خاطر خدا کمکم کنید این زندگی که با جون دل جمع کردم از هم نپاشه همه امیدم اول خدای متعال و مهربون هست و بعد به شما مسئولین و وکلای زحمت کش و با ایمان .

ارسال دیدگاه