کلاهبرداری موبایلی و تلفنی آشنا شوید

کلاهبرداری موبایلی و تلفنی آشنا شوید

با کلاهبرداری موبایلی و تلفنی آشنا شوید

کلاهبرداری موبایلیچند ماه پیش و به واسطه اتفاقی که برای نگارنده رخ داده بود، خبری در یکی از صفحات روزنامه چاپ شد که بسیار مورد استقبال خوانندگان و رسانه های دیگر هم قرار گرفت. خبر در مورد یک نوع کلاهبرداری موبایلی بود.

نکته جالب، اما توجه ویژه مسوولان پلیس فتا به این خبر بود؛ به طوری که چندی پس از انتشار این خبر این موضوع از سوی یکی از مسوولان پلیس فتا در گفت وگو با یکی از خبرگزاری های رسمی مورد نقد و بررسی قرار گرفت و باعث شد تا افکار عمومی بیشتر از قبل نسبت به چنین وقایعی که به نوعی کلاهبرداری موبایلی محسوب می شود توجه ویژه داشته باشند. جالب است که بدانید معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی نیروی انتظامی می گوید که سال گذشته ۲۰ درصد از پرونده های کلاهبرداری مختص تلفن بوده است. امروز می خواهیم در مورد برخی از کلاهبرداری های تلفنی که در بین آنها کلاهبرداری موبایلی هم وجود دارد با شما صحبت کنیم؛ یعنی کلاهبرداری هایی که به واسطه تلفن ثابت یا همراه انجام می شود. اتفاقاتی که این روزها تعدادشان هر روز بیشتر از روز قبل می شود و وقت و زمان بسیاری هم از پلیس فتا گرفته است. به طوری که اکنون مسوولان این نهاد تصمیم گرفته اند اطلاع رسانی بیشتری برای مخاطبان این حوزه از انواع و اقسام راه های کلاهبردای موبایلی داشته باشند.

یک تجربه واقعی

این روزها بازاریابی های تلفنی به خصوص در بخش فروش سیم کارت به شدت افزایش یافته است. بازاریابی هایی که متاسفانه با به کار بردن جملاتی سعی در گمراه کردن کاربران و فروش خدمات کالایی غیرواقعی در این بخش می شود. به این مکالمه که با یکی از اعضای گروه دیجیتال روزنامه «دنیای اقتصاد» به منظور فروش سیم کارت انجام شد دقت کنید:

«سلام. از دفتر همراه اول با شما تماس می گیریم. شماره موبایل شما در طرح گلچین همراه اول برنده و به این ترتیب شما انتخاب شده اید. مشابه شماره تلفن شما، اما از نوع اعتباری آن و با شماره ۱۷۶۹*** ۰۹۱۰ موجود است که هزینه آن ۴۰ هزار تومان است، اما به دلیل اینکه شما در طرح گلچین همراه اول برنده شده اید این سیم کارت با قیمت ۳۰ هزار تومان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این سیم کارت ها با توجه به برنده شدن شما در این طرح ویژه هستند؛ چرا که ۸ هزار تومان شارژ اولیه داشته، ۹۰ دقیقه مکالمه رایگان داخل شبکه همراه اول دارد، ۴۵۰ پیامک رایگان داشته و ارسال MMS و استفاده از GPRS هم در آنها به مدت سه ماه رایگان است و شما هیچ هزینه ای به جز همان ۳۰ هزار تومان نباید بپردازید. در صورت موافقت و پس از اخذ نام و نام خانوادگی شما این سیم کارت تا فردا ظهر به همراه پیک برای شما ارسال می شود که هزینه پیک هم رایگان است. این سیم کارت یک سند اولیه هم داشته و شما می توانید برای استفاده به همراه کارت ملی و همان سند اولیه به دفاتر خدمات امور مشترکان مراجعه کرده تا سند نهایی به نام شما ثبت شود.»

این نکته را در نظر داشته باشید که در اینگونه تماس های تلفنی به شما حتی فرصت فکر کردن هم داده نمی شود و نهایتا عنوان می شود که شما فکرهایتان را بکنید ۱۰ دقیقه دیگر با شما تماس می گیریم، شما نمی توانید با ما تماس بگیرید؛ چرا که شماره های شرکت یک طرفه بوده و فقط قابلیت تماس گرفتن را دارند و نه پاسخ دادن!.

البته تا پیش از این از سوی برخی از فروشندگان سیم کارت هم با کاربران تماس گرفته و به عنوان مثال گفته می شد که مشابه شماره شما، اما در اپراتور دوم و با پیش شماره دیگری موجود است که شما می توانید با پرداخت اختلاف قیمتی بالاتر از بازار آن را تهیه کنید، اما این شیوه که به شما شماره تلفنی با داشتن چهار رقم آخر مشابه به شماره واقعی شما و آن هم با این ویژگی ها و حتی ادعای قیمتی پایین تر از قیمت بازار داده شود آن هم از سوی شرکت اصلی، شگردی جدید برای فروش سیم کارت در بازار است که البته بیشتر به کلاهبرداری شبیه است و نه شگرد و ترفند.

اما بر اساس تحقیقات انجام شده، همراه اول تا به حال چنین طرحی نداشته است. هیچ کدام از وعده های داده شده در مکالمه بالا به هیچ وجه شباهتی به طرح های تشویقی همراه اول ندارد. نکته جالب تر اینکه قیمت سیم کارت های اعتباری با کد ۰۹۱۰ در بازار و دفاتر امور مشترکان فقط ۱۰ هزار تومان است که مشترک می تواند در هنگام فعال سازی یکی از طرح های تشویقی را فعال کند. این در حالی است که از سوی فرد فروشنده عنوان شده که قیمت این سیم کارت ها در بازار ۴۰ هزار تومان بوده که چون شما برنده طرح گلچین ما هستید با هزینه ۳۰ هزار تومان در اختیار شما قرار می گیرد. میزان شارژ اولیه بر اساس طرح همراه اول و آنچه در سایت این شرکت آمده ۵ هزار تومان است، اما از سوی این فروشنده به شما ۸ هزار تومان شارژ اولیه وعده داده می شود.

در هیچ کدام از بسته های تشویقی همراه اول استفاده رایگان سه ماهه برای GPRS و MMS وجود نداشته و تنها در یکی از طرح ها استفاده از سرویس آوای انتظار سه ماه رایگان است و این درحالی است که این فروشنده به شما وعده استفاده رایگان از اینترنت و سرویس MMS را به مدت ۳ ماه می دهد. خلاصه این که تمام این سناریو یک داستان خیالی است برای اینکه سیم کارت ۱۰ هزار تومانی را به شما ۴۰ هزار تومان به فروش برسانند.

پیامک های کلاهبرداری موبایلی

جدا از این تماس های بازاریابی اما یکی دیگر از متداول ترین شیوه های کلاهبرداری موبایلی مربوط به پیامک های برنده شدن شما در قرعه کشی های مختلف است. به عنوان مثال برای شما پیامک زده می شود که در مراسم قرعه کشی یک فروشگاه لوازم خانگی شما برنده چند دستگاه برقی شده اید. برای دریافت هدایای خود شما را ترغیب می کنند که با یک شماره تلفن تماس بگیرید. بعد از تماسی که شما می گیرید مشخصات کالایی را که برده اید برای شما شرح می دهند و در عین حال سعی می کنند شما را با چرب زبانی به پرداخت مابه التفاوت وجهی در ازای دریافت چند مدل بالاتر از کالایی که برنده شده اید تشویق کنند. در نهایت هم شما را مجبور به پرداخت وجهی برای هزینه حمل ونقل کار می کنند، اما وقتی که کالا به دست شما می رسد تازه ابعاد کلاهی را که برسرتان رفته است درک کرده و متوجه می شوید جنسی که دریافت کرده اید حتی یک دهم مبلغی که پرداخته اید ارزش ندارد.

در برخی از روش های مشابه دیگر هم فرد کلاهبردار مخاطب خود را به محل عابر بانک کشانده و با ترفندهای گفتاری از طریق خود قربانی پول به حساب کلاهبردار واریز می شود. در روش دیگر طی مکالمه تلفنی مشخصات کارت و حساب عابر بانک قربانی از قبیل شماره کارت و رمز اول و دوم را با شگردهای گفتاری و سوء استفاده از صداقت و سادگی افراد گرفته و بلافاصله از طریق خدمات اینترنتی بانک ها نسبت به انتقال وجوه اقدام می کند.

بر همین اساس پلیس فتا از کاربران درخواست کرده است که به پیامک های مشکوک و ناشناخته که احتمال کلاهبرداری موبایلی دارند جواب ندهند و به این نکته توجه داشته باشند که برای دریافت وجه از طریق عابر بانک فقط کافی است تا شماره کارت خود را در اختیار واریز کننده قراردهند و از ارائه دیگر اطلاعات حساب خودداری کنند.

بسته های هدیه اپراتورها

از جمله دیگر شیوه های کلاهبرداری موبایلی به بحث پیامک های شارژ بازمی گردد. این شیوه از کلاهبرداری عموما از طریق ایمیل های اینترنتی یا شبکه های مجازی رخ می دهد. به این ترتیب که فرد کلاهبردار با ساخت یک تصویر گرافیکی و درج چند کد و شماره به شما امید می دهد که اگر کد درج شده در این تصویر را شماره گیری کنید، مبلغ هزار تا ۵ هزار تومان به شارژ سیم کارت شما اضافه خواهد شد. وعده وسوسه کننده ای است، اما این را بدانید که شما با شماره گیری آن کد در حقیقت مبلغی از شارژ خود را به یک شماره تلفن همراه ناشناس انتقال داده اید. چون در ابتدا متوجه این موضوع نمی شوید حتی ممکن است که این چند بار پیاپی این کار را انجام دهید و به این ترتیب سیم کارت فرد کلاهبردار را حسابی لبریز از شارژ کنید. در این شیوه از کلاهبرداری دست شما به هیچ جا بند نخواهد شد؛ چرا که فرد شیاد به سرعت مبالغ دریافتی شارژ را به سیم کارت های دیگر واریز کرده و به این ترتیب بخشی از پول کلاهبرداری را به اصطلاح زنده کرده و بعد هم سیم کارت چند هزار تومانی خود را به سطل آشغال می اندازد.

این شیوه کلاهبرداری ابتدا در زندان ها شکل گرفت. از آنجایی که استفاده از تلفن همراه در زندان ممنوع بوده و به تبع آن از کارت شارژ هم خبری نیست فرد کلاهبرداری با این ترفند سیم کارت خود را به واسطه تبلیغات اینترنتی هم دستان خود در خارج از زندان حسابی شارژ کرده و در پایان نیز با انتقال شارژ به سیم کارت دیگر زندانی ها حسابی پشت میله های زندان کاسبی می کند.
البته مشکل اصلی در این نوع کلاهبرداری به شناسنامه دار نبودن سیم کارت های اعتباری در بازار می گردد. گفته می شود که در سال ۹۱، ۲۰ درصد از پرونده های کلاهبرداری در حوزه کلاهبرداری تلفنی ثبت شده است که نابسامانی در حوزه نحوه و ثبت اطلاعات دارندگان تلفن همراه اعتباری موجب شیوع این شیوه کلاهبرداری در جامعه شده است.

اگر به بازارهای اصلی تلفن همراه مراجعه کرده باشید، حتما با تبلیغاتی نظیر «سیم کارت اعتباری فعال موجود است» مواجه شده اید. عموما کلاهبرداران موبایلی از این نوع سیم کارت های برای مقاصد شوم خود استفاده می کنند که متاسفانه از هر دو اپراتور اول و دوم در بازار موجود است.

منوی انگلیسی خودپردازها یک شیوه قدیمی

اما از جمله روش های قدیمی که هنوز هم قربانی می گیرد منوی انگلیسی خودپرداز بانک ها است. در این روش معمولا فرد کلاهبردار به سراغ اصناف مختلف می رود. به خصوص مشاغلی که به نوعی خدمات خود را با ارسال پیک انجام می دهند. به عنوان مثال در یکی از این کلاهبرداری ها فرد سودجو با تماس با یک خشکشویی سفارش بسیار بالایی می دهد و مدعی می شود که کل هزینه را هم قبل از تحویل کالا می پردازد. با این حربه مغازه دار را به یکی از دستگاه های خودپرداز بانک ها می کشاند و از او می خواهد که منوی انگلیسی دستگاه را انتخاب کند و پس از آن و به دلیل آشنا نبودن فروشنده با زبان انگلیسی به راحتی مبلغ مورد نظر خود را از حساب مالباخته به حساب خود منتقل می کند.

به هر حال اینها تنها روش های موجود در بخش کلاهبرداری موبایلی نیست. هر چند که پلیس فتا و به شکل کلی بخش اطلاع رسانی نیروی انتظامی این روزها سعی دارد با انتشار خبرها و گزارش هایی عموم مردم را با شیوه های کلاهبرداری موبایلی به این شکل آشنا سازد، اما به نظر می رسد که عموم کاربران تلفن همراه یا دیگر وسایل تکنولوژیکی نیز خود نباید به راحتی فریب اینگونه افراد را خورده و حتی در مواردی که نسبت به موضوعی مشکوک هستند مراتب امر را به پلیس گزارش دهند تا با این کار جلوی سودجویی این افراد گرفته شود.

فرید خدائی فر
vakil@vakil.net
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه